Strona główna Wywiady Rękodzieło z bliska: LoOK Jewelry

Rękodzieło z bliska: LoOK Jewelry

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Kobiet, a nam udało się porozmawiać z twórczynią prężnie działającej marki ręcznie tworzonej biżuterii - LoOK Jewelry. Poruszymy tematy związane z początkami przygody z rękodziełem, poradami dla osób, które chcą spróbować swoich sił w sprzedaży własnych prac oraz planach na przyszłość, a są niezwykle interesujące! Zapraszamy do lektury!

Standardowo nie możemy zacząć inaczej, aniżeli od tego co sprawiło, że zajmujesz się tworzeniem biżuterii?

Pierwsza myśl - przypadek. Kilkanaście lat temu poszukiwałam kolczyków, które pasowałyby mi do konkretnej sukienki. W żadnym sklepie nie znalazłam odpowiedniego modelu, więc postanowiłam, że wezmę sprawy w swoje ręce i stworzę coś sama. Efekt był na tyle zadowalający, że za każdym razem gdy brakowało mi dodatków w konkretnym kolorze, po prostu je tworzyłam, ucząc się technik z czasopism dla rękodzielników. Sprawiało mi to mnóstwo radości i dawało satysfakcję. Jeszcze później moje koleżanki zainteresowały się skąd mam tyle biżuterii dopasowanej do ubioru. I tak, po kilku latach, gdy mój prywatny zbiór już się zapełnił, wszystkie bliskie osoby zostały obdarowane, a w głowie nie przestawały kłębić się nowe pomysły, doszłam do wniosku, że to chyba dobry moment by pochwalić się moimi pracami w szerszym gronie - zaczęłam prowadzić butik.


LoOK Jewelry - biżuteria ręcznie robiona

 

Skąd czerpiesz pomysł na nowe modele czy stosowane techniki ręcznego tworzenia biżuterii?

Przede wszystkim staram się śledzić trendy i nowości, obserwuję też tzw. modę ulicy, choć w zeszłym roku z oczywistych względów było to utrudnione. Inspiracje czerpię jednak tylko z tych propozycji, które są bliskie mojej estetyce. Nie mogłabym tworzyć czegoś, co mi się nie podoba... Zależy mi, by moi klienci mieli poczucie, że kupują produkty tworzone ze starannością, dbałością o detale, ale i z przyjemnością, dlatego właśnie w moim butiku przeważa biżuteria w stylu boho, vintage i minimalistyczna, czyli w stylistyce, która mnie samej towarzyszy na co dzień. Jeżeli chodzi o techniki, cały czas staram się rozwijać i uczę się czegoś nowego, by poszerzać ofertę swojego butiku. Lubię je łączyć, co często daje niespotykany efekt końcowy.

LoOk Jewelry – skąd taki pomysł na nazwę swojej marki?

Zastosowałam akronim - LoOK Jewelry to skrótowiec od Look OK Jewelry. Ta nazwa ma odzwierciedlać przyświecającą mi ideę - wyszłam z założenia, że każda kobieta potrzebuje biżuterii do noszenia na co dzień. Do pracy, do szkoły, na randkę, w czasie urlopu, czy niezobowiązujących wypadów na miasto. Taka biżuteria powinna być jednocześnie praktyczna, oryginalna, wykonana z dobrych materiałów, a przy tym wizualnie miła dla oka, stanowiąca świetne wykończenie stylizacji. Chodzi o to by wyglądać i czuć się pewnie codziennie! Myślę, że to dosyć oryginalne podejście, a przy tym wbrew pozorom całkiem duże wyzwanie!


LoOK Jewelry - biżuteria ręcznie robiona

 

Tworzenie biżuterii to bardzo czasochłonny proces – od inspiracji, przez pomysł, projekt, aż po realizację. Jak u Ciebie wygląda ten proces twórczy?

Bardzo różnie, wszystko zależy od założeń. Czasem wystarcza mi zamysł w głowie, czasem najpierw wykonuję szkic. Później poszukuję materiałów, dobieram kolorystykę, teksturę i przechodzę do realizacji. To jednak tak naprawdę dopiero połowa drogi - w trakcie pracy często modyfikuję projekt, aż poczuję, że efekt jest właśnie taki, jaki chciałam uzyskać.

Wiemy już jak wygląda sposób tworzenia przez Ciebie biżuterii, a w jakich warunkach tworzysz? Masz swoją pracownie, pokój w mieszkaniu czy może jeszcze inna atmosfera jest Ci niezbędna do efektywnej pracy?

Niestety nie mam pracowni, musi mi wystarczyć biurko w pokoju. Jestem hobbistką, zawodowo zajmuję się czymś zupełnie innym. Tworzenie biżuterii to dla mnie zajęcie dodatkowe - jeden z pomysłów na twórcze spędzanie wolnego czasu. W tym momencie nie potrzebuję jeszcze specjalnych warunków pracy ani atmosfery - wystarcza mi pomysł, zapał i zapas materiałów!

Doskonale wiemy, że można u Ciebie zamówić nie tylko biżuterię spośród dostępnej oferty, ale również projekt bardzo mocno dopasowany do potrzeb klienta i jego oczekiwań. Opowiedz proszę jaką najbardziej nietypową prośbę zdarzyło Ci się realizować!

Była to prośba o dodatki do naszyjnika - zestaw bransoletek. Naszyjnik był bardzo ozdobny, a klientka nie była pewna, czy cokolwiek będzie do niego pasować. Dała mi całkowicie wolną rękę, na szczęście udało się i moje projekty przypadły jej do gustu.

 

LoOK Jewelry - biżuteria ręcznie robiona

 

Tworzysz wieloma różnymi metodami pracy, ale każdy z nich wyróżnia to, iż niezbędna jest bardzo duża precyzja, aby efekt finalny był oszołamiający. Taka praca wymaga z pewnością bardzo specyficznych warunków. Bez czego nie wyobrażasz sobie wygodnej pracy i dlaczego?

W moim przypadku znaczenie ma odpowiednie oświetlenie - światło naturalne (ewentualnie białe) pozwala wydobyć np. z kamieni czy piór ich prawdziwy kolor i dzięki temu odpowiednio je ze sobą skomponować. Ważne jest również używanie profesjonalnych narzędzi - szczypców, kleszczy, igieł, nożyczek. Nie mam chyba innych sugestii odnośnie warunków pracy, ale co mogłabym podpowiedzieć początkującym hobbystom, to wybór akcesoriów i materiałów dobrej jakości.

Twoje prace charakteryzuje nie tylko dokładność i bardzo kolorowy styl, ale również sam sposób prezentacji oferty. Dokładne i ciekawe zdjęcia ukazujące detale – to duży atut oferty. Jakie wskazówki możesz dać osobom, które rozpoczynają sprzedaż przez Internet – na czym Twoim zdaniem warto się skupić pracując nad opublikowaniem oferty?

Wykonując zdjęcia, stawiam się w roli kupującego - skupiam się na tym, co sama chciałabym zobaczyć jako osoba przeglądająca daną ofertę. Z tego względu staram się pokazać dany produkt w różnych ujęciach, prezentując go w całości (czasem w zestawieniu z innymi elementami biżuterii, z którymi może stanowić komplet), lub na zbliżeniu, gdzie mogę podkreślić detale. Zwracam przy tym uwagę, by fotografia jak najbardziej oddawała rzeczywisty wygląd produktu. Jeżeli chodzi o wskazówki - nie bójcie się eksperymentować z ustawieniami obiektywu, ja sama wciąż się uczę!

 

LoOK Jewelry - biżuteria ręcznie robiona

 

Pewnie, jak większość z nas, masz kontakt z bardzo różnymi klientami. Jak starasz się rozwiązywać sytuacje, gdy na pewnym etapie realizacji zamówienia pojawiają się nieoczekiwane komplikacje? Masz jakąś złotą radę w tym zakresie?

Mój złoty środek na nieoczekiwane zmiany to uśmiech, pogodne nastawienie i szczerość. Jestem zdania, że zawsze można się porozumieć. Klient musi mieć poczucie, że my rękodzielnicy wsłuchujemy się w jego potrzeby i dokładamy starań, by stworzyć produkt, który będzie spełnieniem jego oczekiwań. Żeby uniknąć ewentualnych komplikacji, przed przystąpieniem do realizacji ustalam wszystkie szczegóły projektu, upewniając się, że mój klient jest zadowolony i akceptuje nasze wspólne ustalenia.

Zbliżamy się już do końca naszego wywiadu, więc standardowo zadamy Ci trzy szybkie pytania, a Ty odpowiadaj bez chwili zastanowienia :)

Gdyby nie rękodzieło to ... ?

Nie lubię gdybać... :) Ale zapewne realizowałabym się w innych dziedzinach, które wymagają pracy manualnej i skupienia na detalach.

Dzień bez ..., to dzień stracony!

Dzień bez czekolady... nie... nie ma takich dni ;)

Rękodzielnictwo to sposób na życie, a najwięcej radości w nim daje mi ....

Nieskończona możliwość tworzenia i przekuwania pomysłów w piękne dodatki.

Bardzo dziękujemy za ten niezwykle ciekawy wywiad. Wiemy już jak tworzysz przepiękną biżuterię, skąd wzięła się ta pasja i dlaczego Twoje prace są tak wyjątkowe. Czy chciałabyś powiedzieć na koniec kilka słów do naszych czytelników? Może zdradzisz nam swoje plany artystyczne na najbliższą przyszłość?

Również bardzo dziękuję za rozmowę i serdecznie zapraszam do obserwowania mojego butiku! W tym roku planuję wprowadzić do oferty sporo nowości, w tym zupełnie nowy wzór bransoletek - bransoletki wielowarstwowe typu Wrap.

Myślę, że przypadną do gustu wszystkim kobietom, które poszukują oryginalnych i niepowtarzalnych dodatków. Oprócz tego planuję rozszerzyć ofertę kolczyków z naturalnych piór oraz bransoletek z kamieni naturalnych na jedwabnej nitce. Pojawią się też nowe modele pierścionków, zawieszek... Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie!

 

LoOK Jewelry - biżuteria ręcznie robiona

Dla wszystkich z Państwa mamy również wyjątkową ofertę! Do 07.03.2021 w butiku LoOK Jewelry w naszej galerii dla zamówień powyżej 79,00 zł oferowana będzie darmowa dostawa produktów! Niezależnie natomiast od kwoty zamówionych produktów otrzymają Państwo 10% rabatu po wpisaniu w koszyku kodu rabatowego „LoOK”.

look

look

Polska, Kraków

5