Strona główna DIY Jak zrobić wielkanocne pisanki z decoupage
Jak zrobić wielkanocne pisanki z decoupage
Samodzielne wykonanie pisanki z folkowym motywem kogucika, na pozór jest bardzo trudnym zadaniem. Wystarczy jednak zapoznać się z przygotowaną przez naszą projektantkę „recepturą”, a okaże się, że jest to całkiem łatwe. Wykorzystamy w tym celu technikę decoupag’u, uzbroimy się w odrobinę cierpliwości, a nasz wielkanocny stół udekoruja ozdoby wielkanocne ręcznie robione.
Potrzebne materiały i narzędzia:
- wydmuszka gęsia
- podkład
- farby : biała, żółta, zielona, orcha, czerwona oraz brązowa
- klej i lakier do decoupagu
- lakier wykańczający
- papier ścierny
- dwie serwetki: z motywem koguta oraz kratki
- pędzle : płaski nr 12, nr 4 oraz nr 0/4
- nożyczki
- klej introligatorski
- tasiemka
Krok pierwszy to przygotowanie wydmuszki.
Najpierw należy ostrożnie umyć ją w ciepłej wodzie z mydłem, aby usunąć zabrudzenia. Wysuszyć ściereczką.
Następnie nałożyć podkład typu gesso, najlepiej dość szerokim pędzlem nr 12.
Na podkład należy nałożyć warstwę białej farby i pozostawić wydmuszkę do całkowitego wyschnięcia.
W międzyczasie można przygotować motywy do przyklejenia, czyli wyciąć je z serwetki. Pisanka „demonstracyjna” będzie ozdobiona kurką i kogucikiem oraz wąskim paskiem w zielono-białą kratkę.
Jako pierwszą przykleić trzeba tasiemkę i warto postarać się, aby to zrobić równo. Dobrze przyklejona tasiemka podzieli wydmuszkę dwie równe powierzchnie, a dzięki temu łatwiej będzie przykleić na środku kogucika i kurkę.
Po przyklejeniu wszystkich motywów należy wysuszyć wydmuszkę, a następnie nałożyć warstwę lakieru, aby zabezpieczyć całość.
Kiedy lakier jest już zupełnie suchy, można przystąpić do nakładania kolorów. Potrzebne będą trzy kolory: żółć, zieleń oraz orcha. Do nakładania i cieniowania farby posłuży pędzelek nr 4.
Farby należy nakładać bardzo starannie i ostrożnie, aby nie zamalować motywów kogucika i kurki, a także tasiemki.
Następnie, aby uzyskać efekt delikatnego przetarcia, bierzemy drobnoziarnisty papier ścierny i pocieramy nim lekko o powierzchnię pisanki, znowu uważając, aby nie uszkodzić przyklejonych motywów.
Możemy uczynić kogucika bardziej wyrazistym i pomalować grzebień czerwoną farbką. Do tego celu należy użyć cienkiego pędzelka nr 0/4.
Innym pomysłem jest ozdobienie pisanki brązowymi kropeczkami, które nanieść trzeba cienkim pędzelkiem.
Teraz pisanka musi całkowicie wyschnąć. Kiedy jest już zupełnie sucha, pozostaje wykończyć ją i zabezpieczyć nakładając kilka warstw lakieru, a na koniec lakierując lakierem do wykończeń.
Ostatni ruch to przyklejenie satynowej tasiemki. Pisanka gotowa!
O projektantce: Bettineum każdą powierzchnię potrafi zamienić w kolorową opowieść. Może to być bombka, wieko od pudełka, bransoletka, pisanka albo jedwabny szal. Jej bombki i pisanki to prawdziwe rękodzielnicze arcydzieła przedstawiające całe historie z mnóstwem detali. Każdy przedmiot istnieje tylko w jednym egzemplarzu, ponieważ nie jest odwzorowaniem szablonu, a wizualizacją indywidualnego pomysłu. Inspiruje ją natura, stare wzory, sztuka ludowa. Aby odpocząć od rękodzieła, zajmuje się… rękodziełem. Tylko innym. Mieszka w Gdyni.