Strona główna DIY Jak uszyć worek na szkolne kapcie
Jak uszyć worek na szkolne kapcie
Czasy się zmieniają, a worek na kapcie trwa. Kiedyś był dodatkiem do tornistra i mieścił znienawidzone juniorki. Teraz często ląduje w uczniowskim plecaku, a i obuwie szkolne jest zupełnie inne. Niezmiennie jednak można sobie nim pomachać idąc ze szkoły, więc jeśli bywa widoczny dla świata, to warto aby był ładny i oryginalny. Dzisiaj nauczymy was, jak, krok po kroku, uszyć worek na buty.
Potrzebne materiały:
- 2 kawałki tkaniny o wymiarach 38 cm x 29 cm (w tym przypadku czerwona bawełna w kropki),
- 2 kawałki grubszej tkaniny o wymiarach 38 cm x 23 cm (w tym przypadku jasna surówka bawełniana)
- kawałek grubej tasiemki
Przed przystąpieniem do pracy tkaniny dobrze jest wyprasować. To ułatwia szycie.
Czerwoną bawełnę i jasna surówkę składamy prawą stroną do prawej, brzegami, które maja po 38 cm. Zszywamy, a następnie obrzucamy brzegi overlockiem lub zygzakiem. Tak samo postępujemy z pozostałymi dwoma kawałkami.
Stębnujemy obydwa elementy po prawej stronie w odległości około 0,5 cm od miejsca złączenia tkanin.
Przygotowujemy aplikację. Uwaga! Jeśli dopiero początkujesz w sztuce szycia, to będzie najtrudniejszy etap. Wybierz prosty, najlepiej geometryczny motyw bez „zakrętasów”, ponieważ przyszycie ich wymaga dużej wprawy. Kotwica może być dla Ciebie za trudna, chociaż możesz podjąć takie wyzwanie. Najpierw wytnij z grubszego papieru formę, a potem przyłóż ją do tkaniny i dokładnie odrysuj. Wytnij aplikację z tkaniny, uważając, aby zrobić to bardzo dokładnie. Potem przyfastryguj i naszyj drobnym zygzakiem na jeden z elementów. Trzeba szyć bardzo precyzyjnie i powoli , aby brzegi aplikacji były przyszyte dokładnie wzdłuż brzegów do podłoża, oraz aby nie powstał zmarszczenia, które zeszpecą efekt końcowy. Tutaj naprawdę nie należy się spieszyć.
Składamy ze sobą prawą stroną do prawej element z aplikacją i element bez aplikacji i zszywamy obie części pamiętając, aby równo złożyć miejsca łączenia tkanin. Następnie obrzucamy brzegi overlockiem lub zygzakiem.
Przewracamy na prawa stronę i od góry podwijamy tkaninę na kilka milimetrów.
Podwijamy jeszcze raz na około 2,5 cm zostawiając niewielki otwór na wciągnięcie sznurka. W ten sposób powstanie tunelik. Wciągamy w niego tasiemkę, która pełnić będzie rolę sznurka. Jeśli zachodzi taka potrzeba możemy przypalić zapalniczką końcówki tasiemki, aby zapobiec strzępieniu. Zakładamy końcówkę. Prasujemy.
Worek gotowy. Teraz możemy przeprowadzić próbę machania workiem, uważając przy tym żeby nie stłuc żyrandola :)
O projektantce: Ela ma swój światek złożony ze szmatek, można by tak żartobliwie powiedzieć, ale kryje się za tym bardzo poważne rękodzielnicze przedsięwzięcie. Z jej pracowni wychodzą tłumnie lalki, misie, krasnale, zwierzątka, których twarze wyrażają emocje, tekstylia (np. torby i worki, ręczniki), różnego rodzaju ozdoby, takie jak zawieszki, aniołki czy girlandy. Aż trudno uwierzyć, ile rzeczy można wymyślić, a potem tchnąć w nie życie wykorzystując tkaninę i maszynę do szycia. Mieszka w Skierniewicach.