Strona główna DIY Jak powstaje ceramika?
Jak powstaje ceramika?
JAK POWSTAJE CERAMIKA?
Aby powstał wyrób ceramiczny potrzebne są (w uproszczeniu): glina i piec. Do gliny dodaje się nieco piasku lub zmielonej cegły (które zapobiegną pękaniu i odkształcaniu się wyrobu) oraz np. kredy, (która ułatwi zagęszczanie masy podczas wypalania). W praktyce można kupić gotowe mieszanki z odpowiednimi proporcjami składników. Taką mieszankę formuje się do do pożądanego kształtu. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą form. W tym celu można też wykorzystać przedmioty codziennego użytku, np. wałek do ciasta. Glinę rozwałkowujemy na placek, z którego można wyciąć mniejsze elementy (np. za pomocą foremek do pierniczków). Następnym etapem jest suszenie. W tym procesie usuwana jest woda, co umożliwi wypał produktu. Nie powinien on przebiegać zbyt szybko, ponieważ mogą powstać pęknięcia (zwłaszcza w przypadku większych form), optymalne jest równomierne suszenie w przewiewnym pomieszczeniu. Po wyschnięciu pora usunąć wszelkie niedoskonałości, czyli spiłować zadziorki, wygładzić, wyrównać. Następnie nasz przedmiot wkładamy do pieca ceramicznego, gdzie w temperaturze 900 stopni zostanie wypalony na tzw. biskwit (będzie matowy). Ostatnim etapem jest szkliwienie. Po nałożeniu szkliwa następuje ponowny wypał w wyższej temperaturze. Wreszcie, po wielu godzinach, otwieramy piec i… bingo! To co włożyliśmy było matowe, a wyjmujemy przedmiot błyszczący.
PROBLEM PIECA
Cały proces nie wygląda jakoś bardzo skomplikowanie (to niestety pozory), ale poważne wątpliwości pojawiają się przy słowie piec. W żadnym domowym urządzeniu nie da się osiągnąć tak wysokiej temperatury. Potrzebny jest piec, specjalny piec, a to spory wydatek – najtańszy znaleziony przeze mnie kosztował 3500 zł, a najdroższy aż 96 800 zł – więc w jaki sposób można zajmować się ceramiką na zasadach hobbystycznych? Mam dwie dobre wiadomości. Po pierwsze: istnieją pracownie ceramiczne, gdzie za niewielką opłatą można zamówić wypał prac. Można w nich również skorzystać z koła garncarskiego i innych urządzeń. Po drugie, jeśli masz żyłkę majsterkowicza i ogródek albo dzialkę, możesz samodzielnie skonstruować piec trociniak. Pozwala on na osiągnięcie temperatury ok. 900 stopni, czyli umożliwiajacej wypał na biskwit. Aby zrobić wypał po szkliwieniu, potrzebna jest wyższa temperatura, ale czy wszystko musi być błyszczące?
Ceramika to fascynujące zajęcie, bo okazuje się, że tak naprawdę nigdy nie wiadomo jak ostatecznie będzie wyglądał nasz przedmiot po drugim wypale. Jeśli więc lubisz niespodzianki i eksperymenty, ciągłe poszukiwania… pomyśl o ceramice!
Więcej możecie dowiedzieć się z rozmowy przeprowadzonej w ubiegłym roku. Zachęcam, wynika z niej, ze ceramika ma wymiar wręcz metafizyczny!
https://artillo.pl/blog/p/wywiad-z-wlascicielem-garncarni
MISY, PATERY, UMYWALKI, OZDOBY...
Ceramika to możliwość tworzenia najrozmaitszych przedmiotów, a jak ciekawych i pomysłowych, udowadniają projektanci artillo.pl
garncarnia – artillo.pl
Ceramiczna misa na włóczkę, czyli coś dla wielbicielek (a może również i wielbicieli?) dziergania. Jeśli robimy równocześnie z kilku włóczek, to zawsze na jakimś etapie zaplątują się one w wielki supeł. Posiadając misę na włóczkę, przewlekamy poszczególne nitki przez dziurki i w ten sposób każda z nich ma swój „tor”. Problem supła mamy więc rozwiązany A jeśli akurat niczego nie dziergamy, to może to być bardzo dekoracyjna i całkiem awangardowa misa np. na jabłka.
garncarnia – artillo.pl
Ceramiczna tykwa na yerba mate, zwana matero. Bardzo apetyczny zielony kolor, sprawia, ze aż się chce zaparzyć w nim pyszną yerbę i pociągnąć przez bombillę naprawdę duży łyk.
Wspaniała ceramiczna patera z „czerwoną kroplą energii”, jak opisała ją autorka. Podziw budzi bogactwo zdobień oraz to, że kropla energii, chociaż pochodzi jakby z innego estetycznie świata, tworzy w połączeniu z resztą niezwykle intrygującą całość.
Ceramiczna umywalka, która z pewnością powstała z myślą o osobach lubiących nietypowe i oryginalne rozwiązania. Na zdjęciu widać, że ma grube ścianki, więc niestraszne jej wypadające z rąk przedmioty.
blaze – artillo.pl
Ceramiczna patera w kwiatki. Do jej powstania wykorzystano stempel, odbijając go wielokrotnie po uformowaniu patery. Potem każdy kwiatek został jednakowo pomalowany. W rezultacie wyszła optymistyczna patera w łączkę.
ceramicznykamyk – artillo.pl
Ręcznie wykonane ceramiczne kafle. Niepowtarzalne, trochę z myszką, bardzo stylowe. Cena przystępna. Można myśleć o wyłożeniu nimi łazienki.
blaze – artillo.pl
Ceramiczny słoń, całkiem masywny (wysokość 14,5 cm, szerokość 16 cm), więc może być nie tylko ozdobą, ale również np. przyciskiem do papieru.
Ceramiczna mydelniczka w kształcie ryby o refleksyjnym wyrazie twarzy. Bardzo fajny łazienkowy drobiazg, który świetnie zaprezentuje się w połączniu z egzotycznym drewnem – podobno bardzo modnym ostatnio.
Ceramiczny talerz - idealny na święta wielkanocne bo: 1) na jajka 2) ozdobionymi małymi kaczkami, a Wielkanoc to wiosna i odrodzenie przyrody 3) kolorowy.
Ceramiczny lampion o wysokości aż 22 cm, czyli w środku można umieścić świecę, a nie tylko tealight. Po zmroku, przy zgaszonym świetle będzie rzucał piękne refleksy, stwarzające cudowną, romantyczną atmosferę.
garncarnia – artillo.pl
Mam nadzieję, że czujecie się zachęceni do bliższego poznania świata ceramiki. Być może również ta lektura pomogła zrozumieć dlaczego wyroby ceramiczne nie należą do najtańszych. Każdy z nich wymaga bardzo dużo pracy, piec pożera mnóstwo energii, a rezultatu nigdy do końca nie można być pewnym.