Strona główna Moda Wyrafinowana sztuka obuwnicza

Wyrafinowana sztuka obuwnicza

Czy produkcję obuwia można podnieść do rangi sztuki? Okazuje się, że tak. Udało się to marce Birkenstock, której historia jest mocno zakorzeniona w obuwniczym świecie. Tradycje marki sięgają aż XVIII wieku! To wystarczająco długo, by wykształcić kunszt, którego nie jest w stanie przebić żadna konkurencja.

Birkenstock - klapki, które podbiły świat

Kilka lat temu panował trend na klapki z podeszwy korkowej. W świecie social mediów nie było miłośniczki mody, która nie miałaby w szafie choć jednej pary. Nietrudno się domyślić, że wśród użytkowniczek wirtualnej rzeczywistości dominowały Birkenstock buty damskie. Solidna korkowa podeszwa, skórzane paski oraz metalowe sprzączki – obuwie tej marki podbiło świat.

Tradycja pielęgnowana przez pokolenia

Pierwsze wzmianki o marce pojawiają się w archiwach kościelnych z 1774 roku. Johan Adam Birkenstock zostaje wspomniany na kartach jako „obywatel i szewc” zamieszkujący Langen-Bergheim, powiat leżący na terenie Hesji. Kilkadziesiąt lat później we Frankfurcie prowadzone są dwa sklepy obuwnicze. W 1896 roku Konrad Birkenstock wprowadza na rynek elastyczne wkładki obuwnicze.

Tradycja oraz kunszt obuwniczy były sukcesywnie przekazywane kolejnym pokoleniom. W międzyczasie zgłębiano wiedzę o naturalnym chodzie człowieka i opracowywano obuwie przyjazne stopom. Z rąk Birkenstocków wydano nawet podręcznik dotyczący leczenia chorób stóp. Ukazał się w nakładzie 14 tysięcy egzemplarzy i bardzo szybko się sprzedał, a rodzina zyskała uznanie i kolejnych klientów.

Model Madrid – obuwnicza rewolucja

Lata doświadczeń nie poszły na marne. Rodzina Birkenstock znana była niemal wszędzie, głównie jako specjaliści, których obuwie zapobiega zniekształceniu i chorobom stóp. Przełom nastąpił w 1963 roku, kiedy światło dzienne ujrzały Birkenstock buty damskie, a dokładniej model Madrid. Były to pierwsze sandały gimnastyczne, które miały głęboko wyżłobioną wkładkę. Jej elastyczność gwarantowała wygodę i doskonałą wentylację.

Ukłon w stronę natury

Kontynuacja rodzinnej tradycji wymagała nieustannych ulepszeń i modyfikacji. Przy produkcji obuwia zaczęto stosować kleje przyjazne środowisku, z czasem też zwrócono uwagę na ochronę przyrody, dokonując modernizacji w zakładzie pracy. Dzięki temu obuwie produkowano przy zmniejszonym zużyciu energii nawet o 90 procent. Świadomość ekologiczna przyciągnęła kolejnych klientów. Zachwyceni polityką firmy i doskonałymi produktami chętnie inwestowali w świetnej jakości obuwie, przyczyniając się do rozwoju legendarnej marki.

Zdrowie stóp w uniwersalnej formie

Dziś Birkenstock buty damskie dostępne są w ponad 90 krajach. Marka nieustannie walczy z podróbkami, chroniąc wieloletnią tradycję i swoje dobre imię. Obuwie ortopedyczne przyciąga nabywców ciekawymi wzorami, oferując komfort użytkowania, którego na próżno szukać w ofercie innych marek. Asortyment firmy stopniowo się powiększał, by dziś zaprezentować również obuwie sportowe i buty dedykowane pracownikom służby zdrowia. Ten ruch zaowocował udanymi kolaboracjami, które wyniosły markę na wyżyny światowego sukcesu.