Strona główna DIY Szydełkowanie dla początkujących
Szydełkowanie dla początkujących
Czy szydełkowanie jest trudne? Na pewno nie. Wymaga jednak sporo cierpliwości i dokładności. Aby spróbować coś wydziergać wystarczy wiedzieć jak zrobić łańcuszek, oczko ścisłe oraz półsłupek i słupek. Takich podstawowych umiejętności można nauczyć się od osób potrafiących szydełkować, a jeśli takich nie znacie, to Internet pełen jest rozmaitych tutoriali i blogów z lekcjami dla początkujących. Poza tym trzeba mieć schemat robótki i umieć go przeczytać. Tutaj również Internet przychodzi z pomocą.
Nauka każdej umiejętności manualnej związana jest z jej ćwiczeniem (powtarzaniem), które prowadzi do jej opanowania. W przypadku szydełkowania nauczyć się trzeba podstawowych splotów, ale również jak naciągać nitkę, aby wzór nie wychodził ani zbyt ścisły, ani zbyt rozwleczony. Z czasem jednak nabywa się wprawy, tzn. pewne czynności zaczyna się robić automatycznie.
Teraz szydełkuje się głównie przedmioty dekoracyjne, a jeśli ubrania to takie w zamierzeniu bardziej odjazdowe, ale kiedyś, w zamierzchłych czasach, szydełkowanie miało głównie praktyczny wymiar. Ponieważ mało co można było kupić, to szydełkiem robiono ubrania i różne inne zadziwiające przedmioty. Mam w domu książkę z lat 70., z której można dowiedzieć jak wydziergać np. kostium kąpielowy (!). Mam nadzieję, że nie zsunął się po nasiąknieciu wodą ;)
Materiały do szydełkowania
Do szydełkowania najczęściej używane są nici lub włóczka. Nici to na ogół kordonek, czyli bawełna merceryzowana, chociaż ostatnio karierę robią syntetyczne kordonki nowosolskie, dużo tańsze od bawełnianych. Kordonki występują w różnych kolorach i grubościach. Niestety, producenci „po swojemu” oznaczają grubość (albo w ogóle jej nie podają), więc mogą być trudności z dopasowaniem, jeśli pochodzą od różnych producentów. Uniwersalnym oznaczeniem jest tzw. tex. Tex widoczny jest na metce kordonka i oznacza ile gramów waży nitka o długości 1000 m. Można to sobie obliczyć, ale jeśli komuś się nie chce, wystarczy zapamiętać, że im wartość tex jest większa, tym grubsza będzie nić. Producenci podają również ile metrów kordonka jest w motku. Jeśli więc mamy motki o wadze 100 gramów i na jednym będzie 500 metrów, a na drugim 800 to wiadomo, która nitka będzie cieńsza. Liczba metrów przędzy podawana jest także w przypadku włóczki.
Narzędzia do szydełkowania - co wybrać?
Dostępne na rynku szydełka są metalowe (te najcieńsze) oraz plastikowe, teflonowe i np. bambusowe (grubsze). Najmniej godne polecenia są plastikowe, które zwyczajnie łamią się po krótkim czasie. W oznaczaniu grubości szydełek również nie ma jednego systemu, dlatego kupując je najlepiej powiedzieć, że ma mieć np. 2 mm grubości. Na metce włóczki/kordonka producent podaje grubość szydełka, którego należy użyć.
Czy szydełkowanie jest dla mnie?
Jak już wspomniałam, szydełkowanie wymaga cierpliwości. Tutaj muszę się z wami podzielić, że na jednym z blogów, znalazłam zdjęcie własnoręcznie zrobionej szydełkowej narzuty na łóżko – naprawdę pięknej. Autorka podała opis jak ją zrobić, a na zakończenie napisała, że nie bardzo miała czas zajmować się szydełkowaniem (a kto z nas ma?), więc wykonanie tej narzuty zajęło jej rok. Kawał czasu!
Niecierpliwym, niezorientowanym, ale też żądnym nowych wrażeń, chciałabym teraz pokazać, jak wiele różnych przedmiotów można stworzyć posługując się szydełkiem. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące inne oczywiste, ale wszystkie naprawdę cudownej urody.
Szydełkowane cuda
Nakrycie głowy, czyli klasyk. Szydełkowy kapelusz zrobiony półsłupkami (tak mi się wydaje). Styl trochę retro, trochę hippie, bardzo twarzowy dla posiadaczek długich włosów noszących duże okulary przeciwsłoneczne.
degra – artillo.pl
Wspaniały, wielki okrągły obrus szydełkowy. Podziwiam cierpliwość jego wykonawczyni i zazdroszczę temu, kto zdecyduje się go kupić. Moim zdaniem to dokonały i niekonwencjonalny pomysł np. na ślubny prezent.
arcydelko – artillo.pl
Wygląda jak egzotyczny kwiat, a to po prostu okrągła poduszka szydełkowa. Jej powstanie zapewne przyczyniło się do zniknięcia wszelkich resztek włóczki, a w rezultacie mamy mięciutką i wielobarwną ozdobę.
wyplatanki – artillo.pl
Szydełkowa firanka z nici bawełnianych, zrobiona techniką siatkową. Niegdyś takie dekoracje były powszechne w wiejskich domach i dworkach, teraz powoli wracają do łask wraz z renesansem stylu folkowego.
margolek – artillo.pl
Romantyczny dywanik szydełkowy zrobiony z wełny. Ozdobi podłogę i miło odizoluje stopy od podłoża, gdy rano zaspani wstajemy z łóżka.
keejti – artillo.pl
A co to? To jest maksymalnie estetyczne rozwiązanie problemu przechowywania zapasu papieru toaletowego. Szydełkowy pokrowiec może składać się z dowolnej liczby „pomieszczeń” na papier, do uzgodnienia z projektantem.
zozulka – artillo.pl
Miś szydełkowy, przedstawiciel niezwykle obecnie modnych dzierganych zabawek i maskotek. Moda podobno wzięła się stąd, że zabawki te są ekologiczne i bezpieczne dla dzieci (chociaż dorośli też je lubią). Dość powiedzieć, że można je prać w pralce. Oprócz misiów są liczne szydełkowe koty, lalki, diznozaury, węże itd.
Puf szydełkowy zrobiony ze sznurka. Bardzo stylowe dodatkowe siedzisko albo podnóżek. Można zdjąć i wyprać.
jodlove – artillo.pl
Szydełkowe bombki, kwintesencja delikatności. Leciutkie, można je wieszać nawet na bardzo cienkich gałązkach. Są bombki, których szydełkowe „ubranie” naciąga się na szklana bańkę, jednak te ze zdjęcia zachowują kształt tylko dzięki uformowaniu i wykrochmaleniu.
Szydełkowe etui na okulary, które można również potraktować, jako mini torebkę, niebanalny dodatek do stroju przy okazji „wyjścia”.
Kwadratowy szydełkowy obrus zrobiony techniką filet. O ile dobrze interpetuję zdjecie, to robótkę zaczyna się z rogu, a to pewnie działa jak przy krojeniu ze skosu – materiał lepiej się układa, czyli obrus też będzie pięknie „spływał” ze stołu. W opisie czytam, że obrus jest autorskim pomysłem, a w związku z tym jeszcze bardziej chylę czoła przed jego twórczynią.
Szydełkowy koc, czyli duże przedsięwzięcie. Ten akurat jest zrobiony z kwadratów, które łączy się ze sobą. Nakład pracy jest więc ogromny, ale efekt spektakularny, a przede wszystkim koc istnieje w jednym jedynym niepowtarzalnym egzemplarzu.
panilalka – artillo.pl
Moja odpowiedź na pytanie „szydełkować czy kupować?” brzmi: jak wolisz. A jaka byłaby Twoja?