Strona główna Wywiady Rękodzieło z bliska: MAGNOLIA-dziergana

Rękodzieło z bliska: MAGNOLIA-dziergana

Dzisiaj publikujemy dla Was wywiad przeprowadzony z doświadczoną Projektantką, której przygoda z rękodziełem rozpoczęła się już w dzieciństwie. Dowiecie się m.in. co w latach 90. zamówiła pewna Norweżka oraz co jest najważniejsze, aby rękodzieło mogło stać się sposobem na życie. Zapraszamy do lektury!

Jest to już dosyć typowa część naszego wywiadu, ale nie możemy nie rozpocząć od pytania o nazwę marki. Rozumiemy, iż słowo dziergana wynika z faktu, iż duża część Twoich prac jest wykonana właśnie tą techniką – zdradzisz nam dlaczego magnolia?

To trochę zawiła historia. Było kilka powodów, które przyczyniły się do tego, że powstała Magnolia dziergana. Kiedyś, dawno temu, kiedy zaczynałam prowadzić działalność gospodarczą, trzeba było ją najpierw zarejestrować. To wiązało się z koniecznością wymyślenia dla niej jakiejś nazwy. Mieszkałam wtedy przy ulicy noszącej nazwę pięknej i wtedy jeszcze rzadko spotykanej w ogrodach rośliny o nazwie MAGNOLIA, a do tego ogrody, to mój drugi „konik”, który też po trochu jest obecny w mojej działalności, choć nie w dzierganej. Życie sprawiło, że właśnie tak nazwałam moją firmę. „Magnolia” Firma Usługowo- Handlowa, to nazwa całości działalności, właściwie składającej się z trzech większych gałęzi a Magnolia dziergana, to to, co robię sama, tylko moimi własnymi rękami oczywiście z pomocą mojej głowy i serca. Mimo, że dawno już zmieniłam miejsce zamieszkania, działalność pozostała i nazwa pozostała.

W Twoich pracach widać jednak nie tylko elementy dziergane, ale dostępne jest rękodzieło w bardzo szerokim przekroju – od szydełkowanych ubrań, przez biżuterię z masy perłowej do ręcznie wykonanych kartek okolicznościowych. Czy to oznacza, że wciąż szukasz swojego artystycznego „ja” czy po prostu lubisz eksperymentować?

Jestem osobą „orkiestrą”, znam wiele technik rękodzielniczych, od czasu do czsu ich używam ale nie wszystkie mi odpowiadają i nie wszystkie wykorzystuję w moich pracach. Są takie, które lubię bardzo i to jest na pewno szydełkowanie lub dzierganie na drutach. Inne techniki rękodzielnicze też lubię, choć pewnie trochę mniej, bo mniej miejsca zajmują w moich pracach. Są i takie, których używam tylko kiedy muszę, bo nie ma wyjścia - inaczej się nie da osiągnąć zaplanowanego efektu,… albo akurat mam wielką wenę, zrodził się jakiś super pomysł i chcę to zrealizować. To co tworzę jest wynikiem natchnienia, potrzeby chwili, czasem jest podyktowane jakimś ciekawym, nie do końca sprecyzowanym zamówieniem Klienta i wtedy rodzą się nowe pomysły, szukam najlepszej techniki wykonania, najciekawszych materiałów. Dlatego wśród przedmiotów oferowanych w moim sklepiku można znaleźć różne rzeczy od sweterków, peleryn, czapek i szalików dzierganych szydełkiem i drutami, przez akcesoria i dekoracje makramowe, plecioną ze sznurków, drucików i koralików , czy masy perłowej biżuterię, spinki do włosów, aż do kartek okolicznościowych, które prawie zawsze też są ozdobione jakimś szydełkowanym lub dzianym przeze mnie elementem.

W jaki sposób rozpoczęłaś swoją przygodę z rękodziełem? Obudziłaś się pewnego poranka i stwierdziłaś – tak, rękodzieło to mój pomysł na życie  ? Czy może jednak ten moment wyglądał inaczej?

O nie, to narastało przez lata. Praktycznie od dziecka coś „dziergałam”. Kiedy byłam dzieckiem, mama nauczyła mnie szydełkowania i robienia na drutach. Pierwszymi odbiorcami moich dzieł były moje lalki. Dostawały ode mnie nowe włóczkowe ubranka. Potem robiłam dla siebie czapki, szaliki, sweterki, rękawiczki czy skarpetki. Moja młodość, to były czasy, kiedy w sklepach niewiele można było kupić, więc kto umiał, ten sobie dziergał. Potem, kiedy już byłam dorosła przyszła kolej na rzeczy dla moich bliskich, rodziny i znajomych robione w prezencie a później zaczęły się pojawiać zamówienia także dla obcych, nieznajomych.

Tworzysz piękne przedmioty – w jaki sposób szukasz inspiracji dla nowych projektów? Widać w Twojej twórczości bardzo różne style, dlatego tak mocno nas interesuje co sprawia, że nie dajesz się zaszufladkować i tak często zaskakujesz swoich fanów?

Pierwszą, najważniejszą inspiracją jest życie i potrzeby z min związane. Lubię, kiedy mogę komuś sprawić radość i to jest chyba największym bodźcem do działania. Nie tworzę dla jakiejś szczegółowo określonej i dokładnie sprecyzowanej grupy odbiorców. Przeważnie wykonuję prace na zamówienie. Ludzie, dla których tworzę, są różni, mają różne gusty i upodobania. To, co wychodzi spod moich rąk jest od tego właśnie uzależnione - powstają różne przedmioty w różnych stylach, z różnorodnych materiałów, bo efekt mojej pracy ma sprawić radość u osoby, dla której jest przeznaczony. Często jedno zamówienie powoduje, że w mojej głowie rodzi się kilka pomysłów realizacji z końcowym efektem podobnym, ale jednak nieco innym. Powstaje więc kilka różnych prac, po to, by Klient mógł wybrać to, co najbardziej trafiło w jego upodobania, marzenia i co wyzwoliło w nim radość. Bywa też tak, że takie zamówienie staje się inspiracją do kolejnych, innych projektów, stąd tak różnorodność.

W jaki sposób wygląda Twoja pracownia? Co uważasz za jej najważniejszy element dla wygody Twojej pracy i co Twoim zdaniem każdy rękodzielnik musi mieć w swojej twórczej przestrzeni, aby pracowało się wygodnie i przyjemnie?

Moja pracownia, jako miejsce powstała kilka lat temu. Zanim życie na to pozwoliło, sypialnia była pracownią i magazynem materiałów i wyrobów gotowych Teraz to mały, skromny pokoik, w którym mam to, co najważniejsze, czyli miejsce na przechowywanie różnych materiałów, z których korzystam, dopasowany do możliwości powierzchniowych i potrzeb regał z miejscem do pracy, biurko z wygodnym fotelem i szafę na większe przedmioty rzadziej używane. Techniki rękodzielnicze najczęściej przeze mnie wykorzystywane i projekty, które powstają najczęściej na szczęście nie wymagają zbyt dużo miejsca, więc moja 10 metrowa powierzchnia w większości zamówień zdaje egzamin, choć czasem zdarza się, że muszę skorzystać z dodatkowych pomieszczeń, gdy na przykład trzeba zblokować jakiś duży obrus.

Czy zdarza Ci się tworzyć prace na zlecenie klientów? Czy któryś z nich zaskoczył Cię nietypowym zamówieniem?

Tak, jak już mówiłam często tworzę wyroby na zamówienie. Już tyle było dziwnych dla mnie zamówień, że teraz nie dziwię się temu, czego szukają Klienci. Pierwsze dla mnie dziwne zamówienie, to było chyba ze 20 lat temu ( albo i więcej): Klientka z północnej Norwegii zażyczyła sobie strój plażowy bikini szydełkowany ciekawym wzorem, w kolorach tęczy. Wtedy to było wyzwanie! Inne ciekawe zamówienie - kilka lat temu pewna Włoszka zażyczyła sobie ozdobę na głowę - fascynator a la Lukrecja Borgia, do historycznej rekonstrukcji, zrobiony ze złotych nici, z perełkami. W pierwszym momencie nie bardzo wiedziałam jak coś takiego zrobione szydełkiem będzie wyglądać ale, po zastanowieniu coś powstało i po przedstawieniu 2 propozycji okazało się, że jest traf w 10.

Celem naszych wywiadów jest nie tylko zaprezentowanie artystów tworzących piękne rękodzieło, ale również wskazanie drogi początkującym adeptom rękodzielnictwa, aby w przyszłości osiągnęli oni sukces i mogli traktować rękodzieło jako swoją pracę. Jaka jest Twoim zdaniem najważniejsza cecha charakteru, którą taka osoba powinna posiadać i rozwijać?

Twarde stąpanie po ziemi, uparte dążenie do jasno sprecyzowanego celu uważam, że jest ważne, choć tak naprawdę, każdy ma pewnie swoje spojrzenie i inaczej widzi swój cel i drogę do niego prowadząca, bo wszystko też zależy od cech charakteru osoby.

Co Twoim zdaniem wpływa na podjęcie przez Kupującego decyzji o zakupie, czym rękodzielnik może się wyróżnić – oczywiście mamy tutaj na myśli inne aspekty, aniżeli sam sprzedawany produkt. Jakość obsługi, opis produktu czy może jeszcze inna rzecz Twoim zdaniem ma decydujące znaczenie?

Myślę, że docelowo każdy z tych elementów jest jednakowo ważny, choć każdy Klient jest inny i dla każdego może też inny element mieć kluczowe znaczenie przy dokonywaniu wyboru. Generalnie opisy i zdjęcia produktu są ważne, ale myślę, że przede wszystkim kontakt z Klientem ma decydujące znaczenie, zwłaszcza przy zamówieniach indywidualnych.

 

Rękodzieło to jedna z tych dziedzin życia, gdzie nie ma miejsce na stagnację oraz nudę. Ciągłe poszukiwanie inspiracji, poznawanie nowych technik, praca nad dopracowywaniem swoich ofert sprzedażowych. W jaki sposób pracujesz nad doskonaleniem własnych umiejętności?

Życie i zamówienia Klientów są największą inspiracją do działania. Nie raz trzeba poszperać w zakamarkach swojej wiedzy i umiejętności, Odkurzyć to, co kiedyś było nowe, popróbować tak i siak, aż wyjdzie to, co ma wyjść. Czasem trzeba się posłużyć nowymi rozwiązaniami a w obecnej dobie internetu dzielenie się wiedzą i możliwości skorzystania z doświadczenia innych osób są podane na tacy. Pracuję nad jakością zdjeć, nad opisami, bo to są moje największe bolączki.

Gdyby nie rękodzieło to ... ?

… nie ma opcji- rękodzieło jest i bez niego świat nie istnieje

Dzień bez ..., to dzień stracony!

Radości !

Rękodzielnictwo to sposób na życie, a najwięcej radości w nim daje mi ....

nowe wyzwanie, nowe nietypowe zamówienie i radość zadowolonego Klienta!

Myślę, że ta rozmowa była dla wszystkich niezwykle ciekawa, ale również pouczająca. Dowiedzieliśmy się sporo nie tylko o Twoim butiku, ale również o podejściu do rękodzieła - o ciekawych pomysłach klientów oraz spełnianiu ich marzeń już nawet nie wspominamy :) Dziękujemy za poświęcony nam czas!

Bardzo dziękuję za miłą rozmowę! Wszystkich, którzy cenią sobie rękodzieło nietuzinkowe zapraszam do rozgoszczenia się w progach Magnolii dzierganej, do oglądania tego, co przyda się w codziennym życiu, w domowym zaciszu lub czegoś na specjalną okazję , na uroczystość rodzinną. Zapraszam o wybierania i znalezienia swoich przedmiotów, kupowania wyrobów gotowych w sklepiku a jeśli nie znajdziecie tego, co Wam odpowiada, czego pragniecie- proszę śmiało pisać, postaram się wyczarować to COŚ Zapraszam do składania zamówień indywidualnych.

Dla wszystkich z Państwa mamy również wyjątkową ofertę! Do 11.04.2021 w butiku Magnolia dziergana w naszej galerii dla zamówień powyżej 199,00 zł oferowana będzie darmowa dostawa produktów! Dodatkowo otrzymają Państwo 10% rabatu po wpisaniu w koszyku kodu rabatowego MAGNOLIADZIERGANA

magnolia-dzierg

magnolia-dzierg

Polska, Gdańsk

5