Strona główna DIY Jak własnoręcznie uszyć pluszowego misia dla dziecka

Jak własnoręcznie uszyć pluszowego misia dla dziecka

Inspiracją do zamieszczenia opisu przygotowania misia-maskotki był zbliżający się Dzień Dziecka, jednak potraktujmy tę datę dość umownie. Ten mały zielony miś ma tyle wdzięku, że wcale nie trzeba czekać aż do Dnia Dziecka żeby się nomen omen zmaterializował. Dlatego już dzisiaj przeczytaj opis, który przygotowała projektantka ASICA. Przekonaj się, że ręcznie szyte misie, to przyjemność stworzenia zabawki, na której widok oczy każdego dziecka będą się same uśmiechać.

gotowy miś

Potrzebne materiały i narzędzia:
- kawałek tkaniny
- filc (lub inna tkanina) potrzebny do wykonania noska
- wykrój misia (szablon)
- ołówek, nożyczki i szpilki
- kulka silikonowa i farbka do tkanin
- maszyna do szycia (można szyć ręcznie, ale trzeba to zrobić bardzo dokładnie)

Najpierw musisz samodzielnie narysować szablon maskotki. Lepiej w tym celu użyć nieco sztywniejszego papieru. Wygodniej jest wtedy odrysować kształt na tkaninie, a także taki szablon jest trwalszy i może być użyty kilkukrotnie.

materiały potrzebne do wykonania misia

Szablon gotowy, więc… do dzieła!

1. Kawałek tkaniny składamy na pół, prawą stroną do środka. Odrysowujemy kontury misia od szablonu. Możesz również użyć dwóch kawałków materiału, na każdym z nich odrysowując szablon i wycinając pojedynczo przód i tył misia. Tę metodę na pewno warto polecić osobom mniej doświadczonym w działaniach krawieckich.

odrysowanie konturu misia od szablonu

2. Szpilkami spinamy dwie warstwy tkaniny i wycinamy dokoła narysowanego konturu dodając 0,5 cm zapasu na szew.

wycięty miś z materiału

3. Wycinamy z filcu nosek, wyjmujemy szpileczki i na jednej z części misia naszywamy maszynowo nosek. Jeśli nosek jest z filcu można go naszyć zwykłym ściegiem lub ściegiem zygzakowym. W przypadku noska z tkaniny wskazany jest ścieg zygzakowy – dzięki niemu tkanina nie będzie się strzępić na krawędziach. Nosek można także wykonać na samym końcu, przyklejając go klejem do tkanin.

przymocowanie noska

przymocowany nosek

4. Ponownie składamy ze sobą dwie części misia, prawą stroną do siebie, spinamy szpileczkami i zszywamy na maszynie po lewej stronie, pozostawiając otwór do wypchania.

zszywanie misia na maszynie

5. W następnym kroku nacinamy misia przy szwach (podobnie jak na zdjęciu). Uwaga! Nacięcia trzeba robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić szwów. Nacięcia są szczególnie ważne przy zaokrągleniach (uszka, łapki) i w zagięciach (pod pachami, przy szyi). Brak nacięć może spowodować, że w tych miejscach, po wypchaniu miś będzie się brzydko marszczył. Na tym etapie przecinamy również tkaninę między nóżkami misia.

nacinanie misia przy szwach

6. Przewracamy misia na prawą stronę przez pozostawiony podczas zszywania otwór.

przewrócenie misia na prawą stronę

7.Przystępujemy do wypchania misia kulką silikonową. Przy tej czynności polecam wspomóc się patyczkiem (na zdjęciu chińska pałeczka używana niezaostrzoną stroną).

wypychanie misia kulką silikonową

8. Po wypchaniu misia zszywamy ręcznie otwór.

zszywanie otworu

9. Teraz wystarczy już tylko namalować oczka farbą do tkanin, i miś gotowy! Pochwalcie się koniecznie jak Wam poszło ;)
   

O projektantce: PETITE DECOR ta skromna i utalentowana projektantka, tworząc pomysłowe rękodzieło. Używa naturalnych materiałów, lubi  ładne kolory, niewątpliwe jest estetką. W Artillo znajdziecie jej piękne, wykonane z dbałością o najmniejszy szczegół dekoracje, a także tekstylne oraz papierowe drobiazgi. 

petite-decor

petite-decor

Polska, Białystok

4.9905128205128