Strona główna DIY Jak uszyć laleczkę z materiału
Jak uszyć laleczkę z materiału
Przepis na przygotowanie przesympatyczne lalki szmaciane handmade jest niezwykle prosty – trochę materiału i trochę czasu. Przyda się też fantazja. Mając te składniki przystępujemy do przygotowania cudnej zabawki. Co prawda lalki zwyczajowo dostają dziewczynki, ale jeśli zmienimy drobne detale, to możemy otrzymać lalkę rodzaju męskiego. W końcu dlaczego chłopiec ma być pozbawiony tak uroczego przyjaciela? Nasz przepis zakłada użycie maszyny do szycia, ale z pewnością można szyć ręcznie, tylko będzie trochę trudniej. Zaczynamy. Pani Niteczka opowie wam, jak powstała laleczka :)
Potrzebne materiały:
- kawałek kolorowej bawełny o wielkości 30 x 40 cm
- bawełna beżowa, wielkość ok. 14 x 14 cm
- nici do szycia
- mulina w kolorze czerwonym lub różowym (bo to na usta) oraz czarnym na oczy, choć może być też np. granatowa, zielona, niebieska – co kto chce
- wstążka pasującą do koloru kolorowej tkaniny lali
- watolina
- ewentualnie ręcznie robiony kwiatek lub kokardka jako ozdoba główki, można też z filcu zrobić lali grzywkę, można zapleść jej warkocze albo zrobić długie włosy z kordonka, muliny lub sznurka, można założyć chustkę. To już wedle życzenia i fantazji twórcy.
1. Rysujemy wzór. Warto przenieść go na tekturę, aby szablon był trwalszy i mógł posłużyć do wykonania ewentualnych sióstr i braci naszej pierwszej lali.
2. Dokładnie wycinamy wzór.
3. Przenosimy kształt kółka na beżową tkaninę, wycinamy, układamy na prawej stronie tkaniny kolorowej.
4. Przy użyciu maszyny od szycia przyszywamy gęstym zygzakiem buzię lali po obwodzie koła. Uwaga! Jeśli szyjesz ręcznie, to teraz czeka Cię moment newralgiczny. Postaraj się przyszyć buzię bardzo dokładnie, miejsce koło miejsca. Nie naciągaj tkaniny ani nici i nie szyj przy samym brzegu, a przede wszystkim nie spiesz się. W przeciwnym wypadku buzia po wypchaniu albo w trakcie używania powyłazi ze szwów i będzie po lalce! Dlatego warto się przyłożyć. Kiedy buzia jest przyszyta, mocujemy, maszynowo bądź ręcznie, kwiatek lub inną dekorację.
5. Składamy kolorową tkaninę tak, żeby dwie prawe strony leżały przytulone do siebie. Zszywamy od strony dołu (podstawy lali), zostawiając od 5 cm dziurę.
6. Ostrożnie przewracamy lalę na prawą stronę.
7. Wypełniamy watoliną lub innym materiałem do tego przeznaczonym. Awaryjnie można użyć np. starych rajstop.
8. Ręcznie zaszywamy dziurę w podstawie.
9. Rysujemy oczy i buzię. Wyszywamy muliną. Dekorujemy lalę wstążkę wiążąc kokardkę na szyjce.
I już. Lala jak malowana. Teraz trzeba koniecznie nadać jej imię. Moja będzie nazywać się Mania i z pewnością nie będzie jedynaczką!
Miłego szycia.
O projektantce: Pani Niteczka wynalazła umilaki, czyli zabawki dla maluszków, które doskonale nadają się do wzięcia w rączkę albo pod pachę i zostania najlepszym kompanem zabaw naszych dzieci. Umilaki też grzecznie śpią, więc mogą dziecku towarzyszyć także podczas snu. Znajdują się wśród nich przedstawiciele świata ludzi, zwierząt i istot kompletnie nie z tej ziemi.
Pani Niteczka i umilaki mieszkają w Poznaniu.