Strona główna DIY Jak ozdobić beret filcowanym kwiatem

Jak ozdobić beret filcowanym kwiatem

Dzisiaj będzie naprawdę ciekawie. Nasza projektantka, Bramari, wprowadzi was w arkana filcowania. To niezwykle teraz modna sztuka zdobienia, polegająca na nanoszeniu motywu z wełny czesankowej za pomocą specjalnej igły. Nie jest to trudne, chociaż wymaga precyzji. Zanim zdecydujesz się coś w ten sposób ozdobić zupełnie na serio, warto trochę poćwiczyć. Tutaj znajdziesz instrukcję, ale warto tez pobuszować po Internecie, gdzie można znaleźć mnóstwo filmików pokazujących jak to się robi.

beret ozdobiony filcowym kwiatem

Potrzebne materiały i narzędzia:

- beret damski filcowy (można filcować na niemal na każdym materiale, ja zalecam jednak tkaniny filcowe,  dlatego wybrałam klasyczny filcowy beret z antenką)
- wełna czesankowa w kolorystyce motywu (ładny efekt daje użycie kilku odcieni danego koloru)
- igła do filcowania
- gąbka do podłożenia pod wzór (można użyć dużej gąbki kąpielowej lub samochodowej, ja wycięłam z gąbki tapicerskiej krążek nieco mniejszy od obwód beretu)
Wszystkie niezbędne akcesoria możesz kupić w specjalistycznych sklepach lub zamówić przez Internet.

materiały niezbędne do ozdobienia beretu filcem

filc, igła do filcowania

Gąbkę należy włożyć do środka beretu, wypychając nią miejsce na którym będzie filcowany wzór.
Następnie układamy z wełny czesankowej pierwszy fragment motywu. Na zdjęciu jest to płatek maku. Używając różnych odcieni czerwieni cieniuję płatek, dołem ciemniejszy kolor, górą jaśniejszy. Dzięki temu nałożone kolejne płatki kwiatu będą wyraźnie widoczne.

ozdabianie beretu filcem

beret i filc

Igłą do filcowania nakłuwamy nałożony fragment, tak aby przeciągnąć włókna wełny przez tkaninę beretu na drugą stronę. Nakłuwać należy bardzo gęsto w odległościach od 0,5 mm do 1 mm.
Żeby praca była łatwiejsza i wzór się nie przesuwał, dobrze jest w na początku pracy nakłuć kilka prostych rzędów, przytwierdzając wełnę do podłoża. Igła do filcowania jest ostro zakończona, więc, aby ochronić palce, należy je owinąć plastrem.

przeciąganie włókna wełny przez tkaninę beretu

Powtarzamy czynności nakładając kolejne płatki aż o uzyskania pełnego kwiatu.

bramari beret ozdabiany filcem

beret i mak

Żeby podkreślić efekt, środek kwiatu i łączenia płatków można wykończyć cienkim pasemkiem czarnej wełny.

wykańczanie beretu

W ten sam sposób filcujemy pozostałe fragmenty wzoru.

beret w maki z filcu

Żeby praca była trwała i nitki wełny nie wysnuwały się, po dokładnym pierwszym przefilcowaniu igłą wzoru, należy delikatnie ściągnąć beret z gąbki, ponownie go na nią nałożyć i przefilcować jeszcze raz.
Gotowe dzieło wygląda tak:

gotowy beret z filcowym kwiatem

Teraz trzeba pomyśleć, gdzie w domu może znajdować się zapomniany filcowy beret, któremu, dzięki filcowaniu, możesz dać całkiem nowe życie :)

O projektantce. Bramari tworzy niezwykłe obrazy. Maluje je na jedwabiu oraz na filcu. O ile malowanie na jedwabiu można sobie jakoś tam wyobrazić, ponieważ używa się do tego co prawda specjalnych, ale jednak po prostu farb, o tyle malowanie na filcu to bardzo oryginalne rzemiosło. Bramari, wykorzystując wełnę czesankową, jest w stanie stworzyć np. wielki kwietny szal z mnóstwem szczegółów. Filcowane wzory nanosi również na nakrycia głowy. Jej prace wykonane są z wielką starannością i precyzją, a malowane, filcowane kwiaty wyglądają zupełnie jak żywe. Mieszka w Dąbrowie Tarnowskiej. 

bramari

bramari

Polska, Dąbrowa Tarnowska