Strona główna DIY Co to jest decoupage?

Co to jest decoupage?

Sztuka zdobienia polegająca na naklejaniu papierowych elementów na dowolną powierzchnię, a potem wielokrotnym malowaniu ich lakierem, to właśnie, mówiąc skrótowo, decoupage. W ten sposób można dekorować przedmioty codziennego użytku oraz tworzyć  ozdoby. Ciekawostka: chociaż nazwa decoupage pochodzi od francuskiego słowa „decouper” – wycinać, to uważa się, że ta technika zdobnicza narodziła się na Syberii.

 

JAK POWSTAJE DECOUPAGE?

Aby wykonać proste zdobienie tą techniką, potrzebne będą:
- podłoże (drewno, szkło, metal, ceramika itd.)
- serwetka lub inny papier, z którego wytniemy motyw zdobniczy do naklejenia
- podkład, farba, klej, lakier
- pędzel, nożyczki
- miałki papier ścierny lub gąbka ścierna

Po naklejeniu papierowego motywu i trzy, czterokrotnym polakierowaniu, należy go delikatnie przetrzeć papierem ściernym. I tę sekwencję – lakierowanie, przecieranie – powtarza się nawet do piętnastu warstw lakieru. W rezultacie, brzegi naklejonych elementów mają być niewyczuwalne pod palcami, a całość wyglądać jakby była namalowana ręcznie.

Bardzo ciekawą odmianą sztuki decoupage jest techniką jest sospeso. Wymaga co prawda o wiele większego nakładu pracy niż decoupage klasyczny, ale daje efekt 3D.

 

szalka - artillo.pl

DECOUPAGE NA DREWNIE

Drewno jest tym podłożem, które pierwsze przychodzi na myśl i faktycznie to właśnie ono znalazło największe uznanie.

Broszka z ludowym motywem, drewno misternie ponacinane w koronkę. Bardzo pomysłowy drobiazg.

 

siedem_kruków - artillo.pl

Zegar – talerz z tym, że to nie fajans, a drewno.

 

agaw - artillo.pl

Kuferek może np. na koperty, które wręczane są nowożeńcom?

jagodzianka - artillo.pl

 

Zakładka do książki, dzięki temu, że drewniana, będzie długo wyglądała jak nowa, nie zagną się jej „ośle uszy”, nie wystrzępi się na brzegach.

violart -  artillo.pl

 

Zaskoczeni, że wykorzystując decoupage, można zrobić takie ciekawe rzeczy? To dopiero początek. Lecimy dalej.

 

Drewniany wieszak może wisieć np. w przedpokoju lub łazience. W chwilach gdy nie będzie służył do wieszania na nim ubrań, będzie stanowił oryginalną dekorację wnętrza.

aniajura -  artillo.pl

Kołowrotek i decoupage? Yes, yes, yes! Praktyczny „wynalazek” dla wszystkich wielbicielek dziergania. Zmieszczą się na nim nawet dwa motki nici.   

agamatoszko -  artillo.pl

Obrazek na starym drewnie, urocza ozdoba mieszkania, a przy tym dobry sposób na zagospodarowanie resztek drewna, które już do niczego się nie nadają. Może decoupage to jest jakiś patent na zrobienie użytku np. ze starej deski do krojenia chleba?

maria_nowa -  artillo.pl

Szczotka do włosów, bardzo elegancka, świetny pomysł na prezent dla posiadaczki długich włosów.

hanutka -  artillo.pl

Klamerki do bielizny, a na nich dekoracja decoupage, bo w końcu na balkonie, gdzie suszy się pranie, też może być ładnie J

maria_st8 -  artillo.pl 

 

DECOUPAGE NA SZKLE

Butelka ozdobiona metodą decoupage, czyli  inne wcielenie zwykłej butelki po winie. Wystarczy w szyjkę wetknąć świeczkę, a stanie się świecznikiem. 

 

agnieszkaka -  artillo.pl

 

DECOUPAGE NA CERAMICE

Stylowy dzban. Klasyczny kształt i kwiaty „jak żywe”. Świetny na suche zimowe bukiety (np. z lawendy komponowałby się całkiem fajnie).

 

 justyna-g -  artillo.pl

 

DECOUPAGE NA TKANINIE

Decoupage naprawę nie zna granic. Z tej techniki można skorzystać nawet wykonując aplikacje na tkaninach. Niestety, nic mi nie wiadomo o praniu takich tekstyliów, ale ich autorzy na pewno dysponują taką wiedzą.

Fartuch kuchenny, a na nim kogut. Klasyczna aplikacja z materiału nigdy nie wyglądałaby równie dobrze, chociażby dlatego, że jest grubsza i można ją zaciągnąć.

 

iwona_styl -  artillo.pl

A jeśli masz ochotę na  torbę na zakupy, to ona właśnie na Ciebie czeka.

alaart -  artillo.pl 

 

DECOUPAGE NA INNYCH MATERIAŁACH

Np. pisanka. Do jej powstania wykorzystano wydmuszkę z jaja gęsiego. Działanie na tak delikatnym podłożu wymaga nieco wprawy, której nabyć można trenując na…

 

 jolstrada -  artillo.pl 

styropianie. Styropianowej bombki nie sposób stłuc ani zgnieść i dzięki temu można bezpiecznie nauczyć się obróbki obłych powierzchni.

 

alaart -  artillo.pl

 

Futerał na okulary to przykład wykorzystania tworzywa sztucznego w roli podłoża.

 

 

issa -  artillo.pl

Metal w roli podłoża? Jak najbardziej! Stary młynek przeżywa druga młodość, dzięki technice decoupage.

 

barbarazaranek  -  artillo.pl

 

Jak sami widzicie, możliwości jakie stwarza decoupage są ograniczone (właściwie) tylko wyobraźnią. Zachęcam więc do twórczych poszukiwań zarówno na stronach Artillo, jak i we własnej głowie.