Strona główna DIY Kartka z shaker boxem – tutorial

Kartka z shaker boxem – tutorial

Shaker box to najprościej mówiąc pojemnik z szybką wypełniony drobnymi elementami. Wbrew pozorom przygotowanie kartki z shaker boxem nie jest tak trudne, jakby się mogło  wydawać. Warto więc znaleźć trochę czasu i spróbować stworzyć swoją własną, niepowtarzalną kartkę. Własnoręcznie wykonany upominek na pewno spodoba się wszystkim milusińskim. Dzieci będą zaintrygowane błyszczącym brokatem lub kolorowymi koralikami, znajdującymi się „za szybką". Nietuzinkowa kartka świetnie sprawdzi się również jako świąteczny albo ślubny podarunek.

Do wykonania własnej kartki z shaker boxem potrzebne Ci będą:

- papier na bazę kartki w wybranym rozmiarze oraz na shaker boxa - muszą być w miarę sztywne, najlepiej w gramaturze 200-240 gsm

- elementy do wypełnienia: przydadzą się drobne perełki, koraliki, mikrokulki (bulion), sypki brokat, cekiny, małe guziczki, confetti

- stempel i bloczek do stemplowania

- sztywna folia – sama zwykle używam grubszych okładek do bindowania, ale można także wykorzystać opakowania po różnych produktach.

- dwustronna pianka, dzięki której stworzymy dystans potrzebny do tego, aby elementy swobodnie poruszały się za szybką. Taką specjalną piankę w taśmie lub kwadracikach znajdziesz w sklepach z artykułami plastycznymi oraz np. w Empiku. Można również użyć taśmę montażową, którą kupisz w markecie budowlanym.

Wykonanie:

Zaczynamy od zrobienia obrazka. Najpierw odbijamy stempel, a potem kolorujemy  tuszami wybrany motyw. Następnie ustawiamy wykrojnik i tą samą wielkością oraz kształtem wycinamy kartonik z obrazkiem, folię na szybkę i karton na ramkę, w którym dodatkowo robimy mniejszy otwór okienka. Jeśli nie masz wykrojnika, użyj nożyczek lub ostrego noża do tapet.

Potem przyklejamy szybkę do ramki. Do tego należy użyć mocnego kleju, nadającego się do sklejania papieru i plastiku (np. UHU) lub mocnej dwustronnej taśmy.

Ramkę z szybką odwracamy na drugą stronę i naklejamy wokół piankę dystansową. Ten etap jest bardzo ważny i należy go wykonać niezwykle dokładnie. Trzeba zadbać o to, aby nie było przerw pomiędzy kawałkami taśmy, bo inaczej koraliki będą wypadać.

Teraz czas na wsypanie elementów ruchomych. Nie powinny zajmować więcej niż 1/4 pola okienka. Następnie „zamykamy” shaker boxa kartonikiem z obrazkiem.

Teraz wystarczy umieścić shaker na kartce i wręczyć adresatowi.

Takie kartki okolicznościowe ręcznie robione to miła niespodzianka i duże zaskoczenie dla obdarowanego.

O mnie

Poradnik przygotowała Maja Nowak, właścicielka pracowni CraftHobby Oliwiaen.

Rękodzieło mam w genach. Od najmłodszych lat rysowałam, malowałam, szydełkowałam i haftowałam. Potem przyszedł czas na decoupage, aż wreszcie w 2008 roku odkryłam scrapbooking, który od tamtej pory całkowicie wypełnił mój wolny czas. Scrapbooking nie ogranicza się tylko do papieru oraz pozwala stosować wiele technik, dzięki czemu mogę spełniać się artystycznie. Kiedy zaczęłam pokazywać swoje prace w Internecie, najpierw na forum scrappassion, a potem również na swoim blogu oliwiaen.blogspot.com, pojawiły się zaproszenia do zespołów projektanckich od producentów i sklepów z materiałami do scrapbookingu. Z wieloma z nich współpracuję do dzisiaj. Obecnie reprezentuję 5 producentów oraz sklepów z Polski, Anglii, Szwecji i USA. Moje prace gościły również na łamach kilku czasopism branżowych oraz w telewizji Create&Craft. Najczęściej tworzę kartki, ale wykonuję także notesy, albumy, layouty ze zdjęciami, ramki oraz prace na zamówienia indywidualne. Moje produkty można znaleźć na platformie Artillo. Zapraszam również do mojego butiku.